gabinet kosmetyczny

Pedicure leczniczy

Pedicure leczniczy

Niekiedy na stopach tworzą się zmiany, których możemy pozbyć się oraz zapobiegać ich ponownemu powstawaniu poprzez zastosowanie pedicure leczniczego.
Pedicure leczniczy to zabieg obejmujący czynności wykonywane przy pedicure kosmetycznym rozszerzony o usunięciem modzeli, nagniotków oraz wrastających paznokci.

Modzele

Modzel to ognisko wzmożonego rogowacenia w postaci plackowatego narośla zgrubiałej skóry. Zmiany takie są stosunkowo miękkie, żółtawe, o niewyraźnych granicach. Występują zazwyczaj na podeszwie stopy, pod jedną z główek kości śródstopia.
Powstają w odpowiedzi na nierównomierne obciążenie stopy, przeciążenie itp. Nieustannie ugniatana skóra nie jest dobrze ukrwiona i obumiera, czyli modzele. Mogą one powstać także u nasady palców, jako skutek noszenia butów twardych i zbyt ciasnych.
Modzele powodują piekący ból. Jeśli ich nie usuniemy, może dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego i ból pogłębi się. W początkowym stadium zmiany te możemy zredukować poprzez ich regularne ścieranie za pomocą frezarki. Warto zastosować w takiej sytuacji naklejaną specjalna żelową podkładkę (oferują je m.in. marki Gehwol lub Suda).

Odciski

Powstają w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w odpowiedzi na ucisk. Tworzą się zwykle na palcach stóp, między palcami, pod płytką paznokcia, na piętach. Grubiejący odcisk zwiększa ucisk na wewnętrzne warstwy skóry.
Najczęstszymi miejscami występowania odcisków są górne powierzchnie palców u stóp, końce palców i przestrzenie między palcami.
Niewielkie zmiany tego typu można usunąć w salonie pedicure. W celu zmiękczenia odcisku przed jego usunięciem pedicurzystka może zastosować specjalny krem, maść lub żel, który pomoże rozmiękczyć skórę i ułatwi usunięcie odcisku.
Eliminacja odcisków polega na zastosowaniu frezarki ze specjalnie do tego przeznaczoną końcówką, która zasysa odcisk i wyciąga do góry wraz z korzeniem. Następnie korzeń można wyciągnąć pęsetą lub cążkami.
Odciski, które znajdują się między ostatnimi palcami stóp, dobrze jest odseparować od zdrowej skóry, zakładając specjalną ortezę.

Nagnioty

Występują najczęściej na palcach. Pomimo tego, że nie posiadają one rdzenia, często powodują uczucie dyskomfortu i bólu. Nagnioty usuwamy poprzez ich regularne ścieranie frezarką. W celu zapobiegania powstawania kolejnych pedicurzystka nakłada silikonową nakładkę (ortezę) na miejsce występowania nagniotka. Polecany jest regularny pedicure, co 3-4 tygodnie.

Wrastające paznokcie

Problem wrastających paznokci jest bardzo powszechny, najczęściej powodem wrastania paznokci jest wał paznokcia, który wywiera ucisk na płytkę paznokciową.
Jest kilka przyczyn tej dolegliwości: uwarunkowania genetyczne, zła pielęgnacja, haluksy.
W pierwszym stadium, przy niewielkim wrośnięciu paznokcia i małej bolesności, kiedy przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja, często wystarcza samo oczyszczenie paznokcia i boków oraz odpowiednie podcięcie boków przez pedicurzystkę w taki sposób, aby naprostować płytkę i zrobić paznokciowi więcej miejsca do prawidłowego wzrostu.
Na etapie poważniejszego wrostu, któremu towarzyszy ból przy chodzeniu, oprócz oczyszczenia paznokcia i naprostowania go, pedicurzystka zakłada na paznokieć specjalną rurkę, która odseparuje go od ciała i da mu szansę na zagojenie się, zapobiegając wzrostowi na boki.
Pedicurzystka może także nałożyć na paznokieć specjalną klamrę zapobiegającą wrastaniu w skórę. Klamry występują w kilku rozmiarach, dlatego przed jej nałożeniem pedicurzystka dobiera odpowiednia wielkość, przypasowując klamrę do paznokcia. W zależności od grubości paznokcia można także zastosować klamrę plastikową, plastikowo-metalowe lub drucianą, która jest najmocniejsza, ale jej zamocowanie wymaga także największych umiejętności.
Następnie klamra mocowana jest za pomocą specjalnego kleju-żelu. Odpowiednie naciągnięcie pozwoli maksymalnie wyciągnąć paznokieć w górę i przywrócić jego prawidłowy wzrost.
Po tygodniu od zabiegu należy skontrolować, czy klamra odpowiednio się trzyma.
Po dwóch tygodniach zaleca się ponowne oczyszczenie. Klamra schodzi z naturalnym wzrostem paznokcia.
Profilaktycznie warto stosować preparaty z kwasem mlekowym, które rozpuszczają martwy naskórek.

Uwaga: niewskazane jest noszenie obuwia bardzo przylegającego do palców (baleriny), i zaokrąglanie paznokci na bokach (należy je obcinać prosto).